Result For Vigyan Manthan Yatra 2019-20 Has Been Declared - View Selected Students or Selected Teachers or Waiting List Students
Roll No Name Father's Name Gender Class District Name
1982320 AASKA SAHU MUKESH SAHU Female 8 Datia
1983312 AAYUSHI UMARIYA NARENDRA KUMAR UMARIYA Female 8 Hoshangabad
1985157 ANKITA SISODIYA MADIYA SIDODIYA Female 8 Khargone
1980113 ARUN YADAV NARESH YADAV Male 8 Vidisha
1982634 aryan saket rajesh saket Male 8 Rewa
1981712 ATHARV TAMBE KAPIL TAMBE Male 8 Datia
1983893 Deepika saket Ramchandra saket Female 8 Rewa
1981943 DHRUV SINGH RATHOUR RAMESHWAR PRASAD RATHOUR Male 8 Anuppur
1982722 KANAK PRAJAPATI DR. RAMCHARAN PRAJAPATI Female 8 Hoshangabad
1982505 KISHAN KUSHWAHA TULSIDAS KUSHWAHA Male 8 Datia
1982296 Naval kumar ahirwar Suresh Prasad ahirwar Male 8 Rewa
1982559 nikita candacoriya kanhaiyalal Female 8 Mandsaur
1984844 RACHIT PRATAP SINGH DAYASHANKAR SINGH Male 8 Bhind
1983665 RAJ SINGH PATEL BHUPENDRA SINGH PATEL Male 8 Katni
1982153 RITIK ATHODE MORESHWAR ATHODE Male 8 Balaghat
1985564 Ritik singh Tomar Arvind singh Tomar Male 8 Morena
1982145 ROHINI PATLE HIRALAL PATLE Female 8 Balaghat
1981603 ROHIT CHOUHAN DINESHCHANDRA CHOUHAN Male 8 Mandsaur
1983510 Sarvesh Narayan Prajapati Arjun Prajapati Male 8 Rewa
1986754 SIDDHANT GUPTA KRISHNA KUMAR GUPTA Male 8 Katni
1983182 SIDDHI SHRIVASTAVA DILEEPSHRIVASTAVA Female 8 Seoni
1980130 SNEHA PANDEY MUKESH KUMAR PANDEY Female 8 Vidisha
1985848 TASNEEM DEWASWALA ABID DEWASWALA Female 8 Indore
1980662 VAISHNAVI RAGHUWANSHI VIRENDRA SINGH RAGHUWANSHI Female 8 Vidisha
1985436 yashashvini sharma raghvendra sharan sharma Female 8 Dhar
Roll No Name Father's Name Gender Class District Name
1991905 ANUBHAV SHARMA SUSHIL SHARMA Male 9 Jabalpur
1995908 Anuj Tiwari Manoj Tiwari Male 9 Rewa
1992318 ARSHI KHAN IRFAN KHAN Female 9 Vidisha
1990613 ATHARVA PATEL VINOD KUMAR PATEL Male 9 Mandla
1990157 DEEPTI DOHARE RAMSINGH Female 9 Vidisha
1995839 DHANANJAY PRAJAPATI RAMAVATAR PRAJAPATI Male 9 Rewa
1991126 DHANI KOTANGALE HANSARAJ KOTANGALE Female 9 Balaghat
1992854 DIVYA AGRAWAL SACHIN AGWARAL Female 9 Shivpuri
1992980 Gourav Porwal Bhagwanlal Porwal Male 9 Ujjain
1993616 Himanshu choudhary Sushil choudhary Male 9 Rewa
1995227 KARNIKA KANOJE KESARSINGH KANOJE Female 9 Khargone
1991391 Kavya Jain Anil Jain Male 9 Ujjain
1996486 NEETESH TUNDELKAR MUKESH TUNDELKAR Male 9 Morena
1991644 NIKHIL KUMAR PATEL DEVENDRA KUMAR PATEL Male 9 Rewa
1993219 PARI PATIDAR ISHWARLAL PATIDAR Female 9 Neemuch
1993641 PRATHA DIXIT SANJEEV DIXIT Female 9 Datia
1996788 PRIYANSHA BHANDARI NARESH BHANDARI Female 9 Katni
1992422 RAMRAJA KUSHWAHA HARCHARAN KUSHWAHA Male 9 Datia
1991653 RAVI PATEL BRIJESH PATEL Male 9 Rewa
1994051 RITIKA SEN GULAB SINGH Female 9 Vidisha
1996890 shalini gupta krishna kumar gupta Female 9 Balaghat
1990421 SHIVAM DHANVARE RAJESH DHANVARE Male 9 Indore
1990161 SUBHI RAGHUWANSHI MAHENDRA Female 9 Vidisha
1993933 TANISHA RATHORE DEVENDRA RATHORE Female 9 Vidisha
1993950 TANU PANTHI KAMLESH KUMAR PANTHI Female 9 Vidisha
1994672 VARSHA PRAJAPATI SUNDER PRAJAPATI Female 9 Datia
Roll No Name Father's Name Gender Class District Name
19103005 Anjali Singhal Ashok Kumar Singhal Female 10 Morena
19106224 ANKIT BHADLIYA RUMAL SINGH BHADLIYA Male 10 Dhar
19107142 Anushka Patel Avanish Patel Female 10 Narsinghpur
19101798 ASHWARY SONARE DINESH SONARE Male 10 Betul
19101478 BHAGAT SINGH BHURIYA BHARAT SINGH Male 10 Gwalior
19102152 CHANDRASHEKHAR SINGH KUSHWAHA DINESH KUSHWAHA Male 10 Rewa
19100023 Disha Shrivastava Dhruv Chandra Shrivastava Female 10 Chhindwara
19102289 Jyoti Saket Ramdayal Saket Female 10 Rewa
19100208 KARAN CHOURASIA MANMOHAN CHOURASIA Male 10 Vidisha
19100043 KRISHNAGOPAL GOYAL RAMESH CHANDRA GOYAL Male 10 Sheopur
19102392 Krutarth Jankat Merubhai Dhirubhai Jankat Male 10 Neemuch
19104356 Minesh Yadav Mr. Govind Yadav Male 10 Dewas
19102997 Nandini Goyal Kunjbihari Goyal Female 10 Morena
19106546 NEHA BORASI RAVI BORASI Female 10 Indore
19100101 om shiv raghuwanshi preetam raghuwanshi Male 10 Vidisha
19106479 PRAGATI BRAMHAPURE RAMDAS BRAMHAPURE Female 10 Balaghat
19100194 Pranav Shrivastava Praveen Kumar Shrivastava Male 10 Rewa
19101992 Pratham Chaudhary Deepak Prakash Chaudhary Male 10 Satna
19101750 RADHAKANT CHATURVEDI RAMASHRAY CHATURVEDI Male 10 Rewa
19101115 rajkumar pritam singh Male 10 Sagar
19104344 ROHIT GOUR ASHOK GOUR Male 10 Morena
19101551 SAMIKSHA TRIVEDI GANESH PRAKASH TRIVEDI Female 10 Datia
19100040 SANSKRITI VERMA NARESH VERMA Female 10 Gwalior
19100206 Shalini Goswami Mohan Giri Goswami Female 10 Jabalpur
19102034 SHREYANSHSHRIVASTAVA SAMEERSHRIVASTAVA Male 10 Rewa
19103153 Shristhi Bhardwaj Balram Tiwari Female 10 Datia
19104201 SUPRIYA JAIN SANTOSH JAIN Female 10 Chhatarpur
19102387 TANU SHREE UCHHANA AMITABH UCHHNA Female 10 Neemuch
19104476 TASHU DUBEY ASHISH KUMAR DUBEY Female 10 Katni
19106315 TULJA GUNJAL NARENDRA GUNJAL Female 10 Dhar
19101069 YAMINI VYAS RAJESH VYAS Female 10 Ratlam
Roll No Name Father's Name Gender Class District Name
19114608 Abhishek kumar warkade Preetam singh warkade Male 11 Mandla
19114786 Akash Rathor Rajendra Rathor Male 11 Morena
19114413 AMAN AGNIHOTRI PAWAN AGNIHOTRI Male 11 Satna
19114365 ANAMIKA DUBEY SATYENDRA DUBEY Female 11 Katni
19114368 ANCHAL GAUTAM ASHISH GAUTAM Female 11 Katni
19112523 ARMAN KORI MUKESH KUMAR PANDORIYA Male 11 Katni
19112842 BHOOMI AGRAWAL RAMNARAYAN AGRAWAL Female 11 Satna
19116870 DHAN SINGH SINGAR MUN SINGH SINGAR Male 11 Jhabua
19110062 dinesh kumar prajapati sukhdeen prajapati Male 11 Sagar
19110288 GYANENDRA SINGH YADAV KRISHANPAL SINGH YADAV Male 11 Panna
19114880 HARSHITA RATHORE DINESH RATHORE Female 11 Shajapur
19111311 hritik kursenga avinash kursenga Male 11 Dindori
19112977 khushi shukla rakesh shukla Female 11 Sagar
19110679 LALSINGH BHILALA KARAN SINGH Male 11 Rajgarh
19114457 MANAN MALVIYA GOVIND MALVIYA Male 11 Ujjain
19115984 Monika Naveen Manoj Naveen Female 11 Bhind
19110696 PRADEEP SINGH POHAP SINGH Male 11 Morena
19112419 Prerak Gupta Vijay Kumar Gupta Male 11 Neemuch
19111359 RIYA SINGH BHUPENDRA Female 11 Katni
19113181 SARVESH KUSHWAHA RAJESH KUSHWAHA Male 11 Rewa
19114279 Shailesh singh sikarwar Shyamveer singh sikarwar Male 11 Morena
19113450 SHIVANGEE AHIRWAR ACHCHHELAL Female 11 Satna
19110082 Siddharth Dandotiya Kuldeep Dandotiya Male 11 Morena
19112562 srashti patel ramchran patel Female 11 Mandla
19114706 SUPRIYA TIWARI T. VARUN TIWARI Female 11 Bhopal
19113135 Vidushi Munshi Mr. Pawan Munshi Female 11 Ujjain
Roll No Name Father's Name Gender Class District Name
19121658 ABHISHEK PANDRE HARE SINGH PANDRE Male 12 Mandla
19121911 ADITI GUPTA DEEPAK KUMAR GUPTA Female 12 Dhar
19121053 ADITI PANDIT DINESH PANDIT Female 12 Bhind
19120235 ANUSHKA JAIN ASHOK Female 12 Sheopur
19124217 ASTHA DAMELE DWARIKA PRASAD DAMELE Female 12 Chhatarpur
19121023 Ayush dangi Sagun dangi Male 12 Tikamgarh
19126216 BHAGVAN SINGH KALYAN SINGH MALVIYA Male 12 Rajgarh
19127066 chetan sanghvi omprakash sanghvi Male 12 Mandsaur
19120864 CHETNA TIWARI VISHNUCHAND Female 12 Mandsaur
19120675 Dharmveer Dhakad Dalsingh Dhakad Male 12 Shivpuri
19124841 Gaurav Shakya Janak Singh Shakya Male 12 Sehore
19123063 jatin vishwakarma sanjay kumar Vishwakarma Male 12 Seoni
19120048 Kamal verma Ram aasre verma Male 12 Ujjain
19124886 LAXMI MEHRA GOUTAM SAHAB MEHRA Female 12 Narsinghpur
19120926 MANISHA MANDLOI NARSINGH MANDLOI Female 12 Indore
19123921 MOHIT DEHARIYA GANESHA LAL DEHARIYA Male 12 Seoni
19125723 Niraj Rathour Shri Barman Singh Rathour Male 12 Chhindwara
19123313 PRABHAT SHRIVASTAV SANTOSH SHRIVASTAV Male 12 Datia
19122671 PRARTHANA LODHI HARINARAYAN LODHI Female 12 Vidisha
19121081 RITIKA CHOUHAN DILIP Female 12 Mandsaur
19124444 RUCHI GURJAR RAJENDRA GURJAR Female 12 Vidisha
19125852 SAIYAM SAXENA KRIPASHANKAR SAXENA Male 12 Rajgarh
19126832 Shivani mishra BRIJENDRA PD MISHRA Female 12 Indore
19125701 Shivshah Tumram Shri Ramashankar Tumram Male 12 Chhindwara
19125370 SUYASH PRATAP MALL HARENDRA PRATAP MALL Male 12 Datia
19126456 SWATI TARAM DEVENDRA SINGH TARAM Female 12 Balaghat